Otázky a odpovědi - zubní implantáty

Co je to implantát? Jedná se o umělý zub, nebo jak si to mám představit? Je možné získat od vás nějaké materiály s ilustrací zákroku, abych si to dokázal představit?

 • Zubní implantát je nejideálnější zubní náhrada. Zubní implantát má titanový kořen a zavádí se do čelisti v místě původního zubu. Pro lepší představu je vše podrobně popsáno na našich webových stránkách.

Jak zákrok probíhá? Budu při implantaci něco cítit, nebo je to bezbolestné? Nikdy se na zubní netěším, mám strach i z kontrolních prohlídek a hlavně z bolesti při zákroku.

 • Při implantaci se do kosti zavede titanový váleček se závity, jež nahrazuje kořen zubu. Necháme 2-3 měsíce hojit. Pacient nosí provizorní zub. Po 2 měsících našroubujeme protetický pilíř (abutment). Připevníme korunku na implantát. Jedná se o bezbolestný výkon. Na přání pacienta můžeme celý zákrok provést v analgosedaci nebo celkové anestezii.

Budu muset po implantaci omezit sport nebo nějaké koníčky, a pokud ano, na jak dlouho? Je něco, čemu se budu muset už natrvalo vyhýbat?

 • Po dobu hojení stehů doporučuji vyšší opatrnost, kašovitou stravu. Po zhojení, lze provádět veškeré sportovní aktivity bez omezení. Zubní implantát je plnohodnotná zubní náhrada.

Jaké mohou být komplikace při / po zavedení? Hrozí mi třeba zvýšená krvácivost, nebo otoky? Pracuji jako právnička a potřebuji vypadat dobře.

 • Po každém chirurgickém zákroku, může dojít k lehčímu krvácení, může dojít k otoku. Vše se dá tlumit volně prodejnými léky (Paralen, Brufen). Po zákroku pacientům doporučuji klidový režim. V nejlepším případě naplánujeme zákrok na pátek, aby měl pacient na zotavení celý víkend.

Lze implantát provést pod analgosedací? Mám totiž fobii ze zubařských zákroků a nejraději bych průběh implantace vůbec nevnímal.

 • Ano, ošetření v analgosedaci provádíme velmi často, máme zkušený tým anesteziologů.

Jsem silný kuřák. Mohu se nechat implantovat? Vím, že nikdy nebudu schopen svých 30 cigaret denně omezit na nižší počet, již mnohokrát jsem se o to snažil, ale bez trvalého efektu.

 • Kuřáky implantujeme výjimečně a to pouze pokud je pacient celkově zdráv a je ochoten snížit počet vykouřených cigaret na 10ks za den. Pacient je informován a poučen o možných rizicích po zákroku (např. Odhojení implantátu).

Jsem diabetik, mohu se nechat implantovat? Nehrozí komplikace? Mám zkušenost, že se mi všechny rány hojí dost špatně a nevím, jak bych implantát snášel.

 • Před samotným zákrokem by bylo potřeba zjistit hladinu cukru v krvi, znát všechny užívané léky a zajistit si celková vyšetření. Budete patřit do rizikové skupiny, ale ano lze zavést implantát. Cukrovka spadá do relativních kontraindikací. 

Plánuji zahraniční dovolenou do Afriky. Mohu po implantaci odcestovat? Nebo je třeba docházet na nějaké kontroly? V oblasti, kam jedu, nebude možné téměř žádné lékařské ošetření.

 • Ano, vycestovat můžete po vyjmutí stehů. Můžeme volit vstřebatelné stehy. Určitě je nutná 1 x za měsíc kontrola, lze domluvit i individuální návštěvy.

Jsem v 5. měsíci těhotenství. Mohu si nechat zavést implantát, nebo mám raději počkat až po porodu? Těhotenství mám rizikové, ale chtěla bych mít zákrok co nejdříve za sebou.

 • Ne, bohužel v těhotenství nelze implantaci provést, z důvodu nutnosti použití RTG. Po porodu není problém, implantaci provést.

Nežiji v ČR / jsem časově – pracovně vytížená. Kolik budu potřebovat návštěv? Je možné se domluvit na co nejkratších termínech?

 • Nejkratší možná doba od zavedení implantátu po nasazení korunky je 3 týdny. Používáme implantáty od švýcarského výrobce Straumann se speciálním povrchem.

Mohu být implantován, pokud nosím rovnátka?

 • Ano, můžete. Záleží na stavu ortodontické léčby a po domluvě s ortodontistou.

Jaký je postup při implantaci, pokud beru léky na ředění krve? Budu muset předem vysadit nějaké léky? Pokud ano, jak dlouho před zákrokem?

 • Záleží, jaký typ léku užíváte, vše se musí zkonzultovat s praktickým lékařem a po ověření krevních výsledků, můžeme volit převod na jiný preparát či vysazení léku.

Ve volných chvílích se věnuji aktivnímu potápění. Nebude problém s implantací a s následným potápěním?

 • S potápěním nebude problém. I my máme hodně pacientů po implantaci, co se bez problémů věnují tomuto koníčku.

Mám paradontózu, je vhodné si nechat zavést implantát? Nějakou náhradu bych do mezery potřeboval, ale mám strach, jestli mi implantát bude držet.

 • Ano, i ve vašem případě nebude se zavedením implantátu problém. Zajistíme RTG vyšetření a vyšetření ostatních zubů případně doplníme bakteriálním testem dutiny ústní. Obecně pacienti s paradontózou snáší implantaci velmi dobře.

Z jakého materiálu se implantát vyrábí, záleží na firmě, která je zhotovuje?

 • Jedná se o slitinu titanu. My pracujeme výhradně se švýcarským systémem Straumann – světový výrobce. Nedoporučujeme neověřené systémy konkurující pouze cenou.

Jaké jsou druhy implantátu? Slyšel jsem, že se může buď našroubovat, nebo přidělat úplně napevno. Která varianta je lepší?

 • Na naší klinice používáme válcové nitrokostní implantáty se zevním závitem. Ty vždy srostou s kostí napevno. Není lepší varianty.

Jaké druhy implantátu jsou nejkvalitnější? Doporučili byste implantáty tuzemské výroby, nebo je lepší volit zahraniční. Preferujete nějakého výrobce?

 • My pracujeme se švýcarským systémem Straumann, který má nejdelší klinicky ověřené studie (50 let). S jinými systémy nepracujeme. Tuzemské implantáty pouze kopírují ty zahraniční.

Jaká je následná péče o implantát? Budu potřebovat speciální kartáček či jiné pomůcky?

 • Péče o implantát musí být vždy velmi dobrá. Vše Vám vysvětlí dentální hygienistka a provede nácvik správného čištění v naší ordinaci.

Jsem alergický na kov. Nebude s implantátem problém? Nerad bych chodil s dírou, bude pro mne lepší zvolit variantu můstek?

 • Zatím nebyla celosvětově prokázána alergie na titan, proto ani ve Vašem případě by neměl být problém. Můstek je špatná varianta, jelikož by bylo nutné obrousit dva zdravé sousedící zuby.

Je možné dostat předem finanční rozpočet? Na kolik celá akce asi vyjde, když se započítá úplně všechno?

 • Finanční rozpočet je součástí léčebného plánu. Každý pacient, který má zájem o implantaci, ho obdrží po vstupním vyšetření. V naší praxi se jedná o standardní postup.

Jsem matka na rodičovské dovolené a nemám možnost uhradit celkovou částku po zákroku hned hotově. Je možné domluvit si splátkový kalendář v měsíčních splátkách?

 • Ano, platba na splátky je možná. Implantát se platí ve dvou částech. První platba probíhá po zavedení implantátu a druhá platba po předání korunky na implantát. Vše záleží na individuální domluvě.

Jaká je životnost implantátu? Vydrží mi celý život, nebo je potřeba ho po čase vyměnit?

 • Životnost implantátu je v řádech desetiletí – měl by vydržet celý život. Jedná se o kvalitní systém, který vykazuje 100% úspěšnost. Zavedený zhojený implantát se nevyměňuje.

Musím používat speciální zubní pastu a kartáčky na implantát? Slyšela jsem, že elektrický zubní kartáček není vhodný, jaký na to máte názor?

 • Vše záleží na stavu dutiny ústní, mezizubních prostorů a manuální zručnosti pacienta. Správnou techniku čištění předvede a naučí dentální hygienistka.

Jaká jsou rizika při zavedení implantátu? Může mi špatně zavedený implantát vypadnout? Také se bojím poškození čelistní kosti při zavádění implantátu.

 • Zubní implantologie stejně jako každý chirurgický obor s sebou nese možné komplikace. Zkušený chirurg umí tato rizika minimalizovat. Špatně zavedený zubní implantát vypadnout může.

Jaké jsou alternativy implantátu? Je lepší třeba můstek, nebo protéza? A jak to vyjde finančně, existuje něco levnějšího než implantát? Četla jsem, že můstek je levnější.

 • Můstek vzhledem k implantátu je levnější, ale životnost nižší. Nevýhoda můstku je ta, že se musí obrousit dva okolní zuby. Zatímco implantát řeší pouze ztracený zub. Protézy na našem pracovišti řešíme jako provizoria.

Po autonehodě jsem si vyrazila 2 přední zuby. Mohou se 2 implantáty zavést vedle sebe?

 • Dva implantáty se zavést mohou. Je to vždy náročné, zejména v estetickém úseku horní čelisti, téměř vždy se musí doplnit ztracená tkáň (augmentace).

Slyšela jsem, že implantáty jsou z kovového materiálu. Není zavedení pro organismus škodlivé? Jaký je váš názor ?

 • Ne, určitě není zavedení zubního implantátu škodlivé. Jedná se o lokální vhojení a nemá vliv na organismus jako systém. Implantát je vyroben ze slitiny titanu.

Je riziko, že organismus implantát nepřijme? Kamarádce po půl roce implantát samovolně vypadl. Je silná kuřačka, může to mít nějakou spojitost?

 • Ano, může se to stát, ale velmi výjimečně. Neimplantujeme silné kuřáky, diabetiky apod. Vaše kamarádka je právě ten případ.

Jaký je postup v případě reklamace? Nejsem spokojena s výsledkem zákroku, implantát má trochu jinou barvu než ostatní zuby a mí přátelé mě na to upozorňují.

 • Navštivte svého zubního lékaře, který implantát zavedl a domluvte si s ním další postup. Mohou se provést i korektivní výkony zlepšující celkovou estetiku, ale vždy je nutná spolupráce zubní lékaře s protetikou.

Je potřeba doplnění kosti před implantací? Jak je tento zákrok náročný a jak se provádí? Doplněná kost je umělá, nebo je to kost dárce?

 • Doplnění kosti před implantací – tomuto zákroku říkáme augmentace. Pokud můžeme, tak se augmentaci vyhneme, vzhledem k rychlosti výkonu a invazivity pro pacienta. Kost je vyrobená z různých kostních substinentů. Vždy záleží na chirurgovi, jaký materiál vybere.

Trpím bruxismem, v noci skřípu zuby opravdu hodně. Mohu mít implantát Nezničí se mi tím? Existují nějaké chrániče, nebo něco takového?

 • Ano, chrániče na zuby pro bruxismus vyhotovujeme. Měkká dlaha chrání zuby před opotřebením – ani implantáty nejsou výjimkou a musí se chránit.

Záleží na tom, kolik mi je let, když chci zavést implantát? Nejsem již nejmladší, ale slyšel jsem, že věk celkem roli nehraje.

 • Spodní věková hranice je 18 let. Horní hranice neexistuje. Vše záleží na kondici pacienta, užívání léků a anatomické poměry čelistí.

Dáváte na zavedení implantátu množstevní slevu? Mám dvě stejně staré kamarádky, které by měly také o implantaci zájem.

 • Je nám líto, ale množstevní slevy neposkytujeme. Ani my nedostáváme slevy od našich subdodavatelů. Pracujeme s implantáty značky Straumann, které jsou nejkvalitnější a jsou v dražší cenové kategorii. Na druhou stranu dostanete to nejlepší z implantátů.

Pracuji jako modelka. Denně se stýkám s profesionály. V horní čelisti mi chybí zub, o který jsem přišla při sportu . Přemýšlím o nahrazení chybějícího zubu implantátem. Bude poznat implantát od pravého zubu?

 • Dnešní implantologie je o estetice. Nahrazený zub implantátem by neměl být k rozeznání od zdravého zubu. Zubní implantát se zubní korunkou by neměl být poznat funkčně ani esteticky.

Jaký je průběh ošetření. Jsem velmi bázlivý pacient. Mám strach z ošetření. Také mám nízký práh bolesti.

 • Veškerá ošetření jsou prováděna v lokální anestezii, dle domluvy se dá zajistit ošetření v analgosedaci, případně v celkové anestezii.

Po shlédnutí OPG snímku můj lékař zhodnotil špatnou kvalitu kosti. Mohu si i přesto nechat zavést implantát? Dá se eventuálně se špatnou kvalitou kosti něco dělat?

 • Zřejmě máte na mysli nedostatečný objem kosti pro zavedení implantátu. My dnes dokážeme téměř vše řešit. Můžete nám svůj OPG snímek zaslat k posouzení na náš email: info@avdental.cz

Jak často musím navštěvovat dentální hygienistku po zavedení implantátu? Častěji než jednou za půl roku, jak jsem to dělal až dosud?

 • Návštěva dentální hygienistky 1 x za 6 měsíců je dostačující. Takto pravidelně na dentální hygienu docházejte i po zavedení implantátu.

Je zavedení implantátu bolestivé? Slyšel jsem, že to je poměrně velký zákrok a mám z toho strach. Můj zubař mi na každý zákrok dává injekci proti bolesti, ale ne vždy to stačí.

 • Zavedení implantátu není bolestivé, při výkonu nic necítíte. Veškeré zákroky jsou prováděny pod lokální anestezii. Po zákroku se může udělat lehký otok, na vše vystačí běžně prodejné léky na bolest.

Budu po zavedení implantátu cítit nějaký tlak? Bojím se, že budu vnímat jakoby cizorodé těleso v ústech.

 • Vhojený implantát je plně integrován, necítíte tlak, nevnímáte ho jako něco cizího alespoň podle toho, co referují naši spokojení klienti.

Má smysl zavádět implantát místo stoliček, které jsou vzadu, a nejsou tedy vidět? Přišel jsem o sedmičku vlevo nahoře a moc mi nechybí… akorát se bojím, aby mi nezačal vylézat zub naproti, sedmička dole, když nemá proti čemu kousat.

 • Vylézání zubů nazýváme supraokluze. K ní často dochází po ztrátě souseda v protilehlé čelisti. Doporučujeme ztracený zub nahradit zubním implantátem.

Musím mít předoperační vyšetření před implantací? Mám praktického lékaře mimo místo bydliště.

 • Před vyšetřením na implantaci ne, potřebujeme pouze před analgosedací nebo celkovou analgosedací. Implantaci standardně provádíme v lokální anestezii - injekci.

Budu se muset vyhýbat alkoholu či nějakým potravinám kvůli implantátu? Rád jím topinky, mrkev a podobně tvrdá jídla a také rád piji pivo, kterého bych se nerad zříkal.

 • Implantát nemá žádné omezení. Můžete ho zatěžovat jako normální zuby. Pokud je implantát vhojen, normálně používáte. Alkohol nevadí.

Můj 16letý syn si vyrazil ve škole zub. Má se počkat s implantací až se zastaví tělesný růst nebo je vhodné implantovat hned?

 • Je vhodné vyčkat s dokončením růstu čelisti. Implantujeme nejdříve kolem 18. roku.

Jak mohu aktivně přispět k tomu, aby mi implantát vydržel co nejdéle? Je to pro mě velká investice a nerad bych o implantát předčasně přišel.

 • Pravidelnou péčí o zubní implantát - zubní kartáčky, mezizubní kartáčky, dentální nit. Taktéž pravidelnou kontrolou u zubního lékaře a dentální hygienistky. Není důvod, abyste o implantát přišel. Implantát vydrží v ústech mnohá desetiletí.

Se zavedením implantátu mám špatnou zkušenost, po krátké době se mi začal viklat a vypadl. Má smysl zkusit to znovu?

 • Záleží na situaci v dutině ústní a Vašem zdravotním stavu. Implantáty Straumann, se kterými pracujeme, mají 99% úspěšnost. Neměly by tedy vypadnout.

Pan zubař mi doporučil implantát Alphabio s korunkou za 28-30 tis.+ CT vyšetření za 1500,- Cena je pro mě vysoká. Měl byste pro mě nějaké přijatelnější řešení? Jedná se o 5 vpravo nahoře.

 • Implantologie je drahý obor pracující s drahými materiály. Výrobci jsou většinou ze zahraničí. Kvalitní implantát stojí kolem 30 000 Kč. S implantáty Alfabio nepracujeme. Nemají dlouhodobé klinické testy.

Pracuji jako letuška a potřebovala bych implantát. Bojím se ale, jestli například pobyt ve vysoké nadmořské výšce nemá vliv na funkci a životnost implantátu? Případně nebudu cítit v místě implantátu tlak?

 • Mohu vás ujistit. Tlak cítit nebudete. Vysoká nadměrná výška nemá vliv na životnost Implantátu.

Vpravo nahoře sinus lift, 4,5,6 a ostatní zuby nepříliš dobré. Pokud bych se rozhodl pro extrakci celého horního oblouku a snímatelnou náhradu, musely by být implantáty vyňaty, anebo by byla tato náhrada vyrobena s ,,výřezem" pro tyto implantáty?

 • Máte dvě možnosti. První je doplnit implantát i na druhé straně a vyhotovit fixní můstek, který jde spojit s Vaším stávajícím na implantátu. Druhá možnost je vyrobit snímací náhradu s výřezem, jak píšete.

Chtěla jsem se zeptat, zda je možná změna doktora v průběhu léčby? Mám zájem pouze o zavedení implantátu, ale další práci + výrobu celokeramických korunek by odvedl můj přítel – také pracuje jako zubní lékař, ale se zavedením implantátu nemá žádné zkušenosti.

 • Ano, je to možné. Chirurg zavede implantát a lékař protetik práci dokončí. Je nutné mít zkušenost s protetikou na implantát. Mohu se s kolegou spojit a domluvit další postup.

Bylo by lepší se objednat k Vám se zuby na implantaci tak, jak jsou, nebo si nechat, co bude muset jít pryč, vytrhnout u svého zubaře v Příbrami? Případně za jak dlouho po vytržení se mám objednat.

 • Před extrakcí (vytržení zubu) je nutná konzultace s implantologem. Někdy totiž volíme tzv. okamžitou implantaci do extrakční rány. Záleží na domluvě.

Manželce je 67 let a chtěla by zavést implantát, slyšeli jsme, že se nesmí zavádět ženám ve vyšším věku implantáty kvůli osteoporóze, je to pravda?

 • Osteoporóza není překážkou implantace. Záleží však na lécích, které manželka užívá. Vadí nám zejména biofosfonáty.

Jak dlouho se čeká od objednání na samotný zákrok? Jsem velmi časově zaneprázdněná a často bývám mimo ČR.

 • Na jednoduchý výkon zavedení solo implantátu objednáváme do 14 dnů. Pokud jste krátce v ČR, naplánujeme konzultaci s implantací dohromady.

Před rokem jsem byl na zubní pohotovosti, kde mi vytáhli zbytek zubu, potom jsem šel ke své zubařce na opraveni zubu, kde mám zánět, musím ten zánět před implantací doléčit nebo zánět nevadí? Také trpím epilepsií s ložiskem - bude to pro implantaci problém?

 • Jedná se tedy o dva různé zuby? Pokud je zub vytažen, můžeme implantovat. Zub se zánětem vám opraví vaše lékařka. S epilepsií je nutno osobně konzultovat. Takto se nelze vyjádřit.

Je vhodné zavést implantáty i v případě, že mám v dolní čelisti, kterou bych potřebovala zrekonstruovat, několik starých zbytků vhojených kořenů?

 • Zbytky kořenů, jak píšete, extrahujeme před nebo v průběhu implantace. Zkažený kořen vedle implantátu nesmíme ponechat.

Jaké zdravotní problémy by mi mohly zabránit zavedení implantátu - může být zaveden každému, kdo netrpí závažným celkovým onemocněním např. osteoporózou (řídnutím kostí), diabetes mellitus (těžkou cukrovkou), onemocněním štítné žlázy apod.?

 • Ano. Téměř každému může být zaveden zubní implantát. Máme rizikové skupiny, které neimplantujeme, např. těžká cukrovka, kuřáctví.

Co se stane, když se implantát začne hýbat? Kamarádce se implantát začal hýbat a bojí se, že jí vypadne. Dá se implantát v tomto stavu ještě zachránit?

 • Pokud se hýbe nitrokostní část i s korunkou např. při jídle, je nutno provést explantaci. Implantát již nemá naději vhojení.

Jsem důchodkyně a mám malý důchod. Chtěla bych mít zuby v pořádku a ráda bych ten implantát. Je to prý ale strašně drahé. Máte nějaké slevy pro důchodce?

 • Bohužel. Žádné slevy nemáme. Žádná pojišťovna v ČR implantáty neproplácí, a proto je nutné takovýto zákrok uhradit v plné výši.

Zajímalo by mě, jestli zavedení implantátu hradí pojišťovna, jsem u VZP a nevím, jak bych to mohl zjistit. Doplácí se na to něco? Pokud ano, tak jakou částku budu muset uhradit?

 • Budu vás muset zklamat. VZP na implantáty nic neproplácí. Snad s výjimkou vrozených vad. Obraťte se s dotazem na pojišťovnu.

Můj známý má implantát, který mu zaváděl jeden zubař, a korunku na něj mu dělal jiný zubař. Teď není spokojen s kvalitou celého zubu, a neví, na koho má směřovat reklamaci. Mohli byste nějak poradit? Kdo za to může, když implantát není kvalitní?

 • Solidní ošetřující se postaví k problému čelem a měl by vše vyřešit s kolegou. Na našem pracovišti poskytujeme několikaletou záruku na naši práci.

Přibližně 7 let mám implantát v horní čelisti na místě třetího zubu. Mám u něj ale zánět, takže bude muset ven. Příští pondělí by mi ho měl vyjmout doktor, který mi implantát dělal. Chtěla bych se zeptat, zda je možné pak dát znovu implantát na stejné místo, kde už jednou byl. Je mi 27 let a nechci můstek. Pokud to jen trošku půjde, chci znovu tuto variantu.

 • Blahopřeji vám ke statečnosti. Ano. Je možné implantovat na místě, kde již implantát byl. Téměř vždy je ale nutné doplnit tkáň – augmentace. Nevím, proč implantát není dobře integrován, je to zvláštní.

Jsem po mrtvici, na levou polovinu těla,chodím mluvím, jen mám s jemnou motorikou problém - prsty, stále cvičím a beru léky Warfarin 5mg, Sortis 40mg. Mám zájem o implantát spodní čelisti, jsem nějak omezen v provedení tohoto zákroku?

 • Je nutné řešit Warfarin, který ředí krev tzn. je nutné upravit srážlivost k implantaci. Je třeba vás naučit se o implantát perfektně starat vzhledem k Vaší omezené motorice. Pravděpodobně bych doporučil elektrický kartáček.

Zajímalo by mne, za jak dlouho po implantaci celého horního patra se pozná, že se implantace nepodařila a podle čeho se pozná, že se implantáty „neuchytily“?

 • Máme 99% úspěšnost se zavedením a vhojením implantátu. Tím pádem nepředpokládám primární selhání implantátu. Vhojení poznáme po 2 měsících od implantace. Doporučuji implantáty Straumann.

Kvůli implantátům, které si chci nechat zavést, se pokouším přestat kouřit. Ráda bych kouření nahradila elektronickou cigaretou. Je elektronická cigareta také špatná jako běžná cigareta nebo nevadí?

 • Elektrická cigareta nám absolutně nevadí. Nebudeme mít problém implantovat.

Mám velký předkus, mezery a sklon zubů dopředu. (Mám na mysli horní patro). Dá se implantáty sklon zubů ovlivnit?

 • Ano. Sklon zubů se dá ovlivnit zavedením implantátem v jiné ose.

Měla bych zájem o implantáty do celého horního patra, ale kvůli velkým bolestem zad často navštěvuji magnetickou rezonanci. Nebudou implantáty vadit při tomto ošetření?

 • Implantát na magnetickou resonanci vadit nebude. Nebudete mít problém.

Zajímalo by mne, jestli je možné nechat si u vás na místě vytrhnout zub a ihned po vytržení na jeho místo zavést implantát? Tuším, že jsem někde slyšela či četla, že je to možné, bez té 5 měsíční čekací lhůty po vytržení, je to možné i u vás?

 • Ano, je to možné. Takový zákrok nazýváme okamžitá implantace. Takovýto výkon provádíme. Záleží na kostní struktuře po extrakci zubu.

Můj dotaz se týká špatně zavedeného implantátu. Mám implantát nasměrován hodně z úst ven, takže hotový zub je jakoby vyvrácený. Existuje možnost opravení již zhojeného implantátu?

 • Ano, je nutné starou korunku sejmout a použít individuální zakloněné díly - ABUTMENTY.

Zajímalo by mě, jestli existuje povolání, kdy byste nedoporučil udělat implantáty a proč?

 • Implantáty nemají kontraindikaci ve výběru zaměstnání. Asi jsem neporozuměl otázce.

Velmi často, téměř po celý rok trpím průduškovým kašlem a dalším nachlazením. Vadila by takto oslabená imunita při zavádění implantátů?

 • Vadit by neměla, ale samozřejmě je vhodné před implantací upravit Vaši imunitní odpověď. Doporučuji navštívit imunologa.

Implantáty prý mají teoreticky neomezenou životnost, ale kvůli vlivu řady faktorů je prakticky jejich životnost přece jen omezena. Existuje po uplynutí životnosti implantátů možnost další implantace?

 • Ano. Tato možnost protéz existuje, ale relevantně nejsem schopen hodnotit situaci vzniklou za 20-30 let. Možná budou úplně jiné technologie.

Mám přední řezáky delší než ostatní zuby a nevypadá to moc dobře. Lze je extrahovat a nahradit implantáty pouze z estetického hlediska? Dělá mi to problémy při sportu (chrániče na čelist).

 • Implantát slouží k náhradě ztracených zubů. Ne, k náhradě vlastních zubů. Doporučuji estetickou korekci vlastních zubů.

Je nutné při každé implantaci doplnění kosti (Sinus Lift)? Jakým způsobem se tento zákrok provádí?

 • Sinus Lift (SL) se provádí v zadních úsecích horní čelisti z důvodu čelistních dutin, ve kterých je vzduch. SL se snažíme vyhnout, pokud to lze.

Jaká je maximální doba pro vhojení implantátu? Budu po zákroku odcházet s nějakým,,provizoriem", nebo budu mít místo zubu díru?

 • Provizorium musíme vždy vyhotovit buď fixní, nebo snímací. Řešíme vždy u předních zubů. Nemusíte odcházet s dírou.

Kdo rozhoduje o vhodnosti zubního implantátu?

 • Váš ošetřující zubní lékař. Pokud neimplantuje, doporučuji vyhledat specialistu. Jsou různé délky a průměry implantátů.

Jak se řeší problém, když se provede implantace a pak se teprve zjistí, že je velký úbytek kosti? Musí se implantát kvůli tomuto problému odstranit?

 • Ne. Nemusí se odstranit. Kost se může doplnit již k zavedenému implantátu.

Kolik je potřeba zavést implantátů do bezzubé horní čelisti, aby na ně bylo možné upevnit můstek?

 • Běžně zavádíme 6 implantátů. V případě sinusliftu (doplnění kosti) doporučuji implantátů 8. Na ně lze vyhotovit fixní můstek.

Používáte implantáty české nebo zahraniční. Je u zahraničních implantátů cena vyšší? Pokud ano, je u zahraničních implantátů vyšší částka díky zahraničnímu výrobci? Mohu se zeptat na kvalitu české provenience?

 • Používáme švýcarské implantáty Straumann, s českými výrobky nepracujeme. Je to dáno kvalitou a dlouhodobými studiemi.

Mohu si dát po implantaci vybělit zuby? Nepoškodí bělení celokeramickou korunku na implantátu?

 • Celokeramickou korunku nepoškodí, ale její odstín zůstane nezměněn. Vybělit zuby si tedy můžete, ale keramický materiál na korunce nevybělíte.

Je pravda, že zubní implantáty do dásně ,,nastřelují"? Je tento způsob zavádění implantátů bezpečný?

 • Implantáty se nenastřelují, jak se lidově říká. Jsou zavedeny do čelisti pomocí speciálních instrumentů. Vlastní implantát má tvar válce.

Jsem ve vysokém stádiu těhotenství, a tudíž nemohu podstoupit rentgenové vyřešení před plánovanou zubní implantací. Lze správně zavést implantát bez shlédnutí OPG snímku?

 • Implantát zavést lze, ale je to zbytečné riziko. Implantovat budeme raději po porodu s možností rentgenové kontroly.

Mám veliké mezery mezi zuby. Je lepší si do mezer zavést implantáty nebo mi raději doporučíte ortodoncii.

 • Pokud bude možné, doporučím vám ortodoncii - tedy srovnat zuby.Vlastní zuby jsou vždy lepší než zubní implantát.

Ráda bych se zeptala, zda jsou zubní implantáty po zavedení ihned použitelné a dají se zatížit stejně jako běžný chrup?

 • Musíme čekat na vhojovací období, které je při nejkratší době 3 týdny. Poté se dají zatížit jako běžný chrup.

Čím se zubní implantát liší od jiných v medicíně používaných implantátů?

 • Používáme titanové slitiny. Na titan zatím není popsána alergie.

Od kterého roku se zubní implantáty používají a kde je jejich původ?

 • Dnešní implantáty se používají od 70. let minulého století. Historické pokusy provádí lidstvo od nepaměti.

Ráda bych se dozvěděla, zda můstek nasazený na implantátech bude připevněn na pevno, nebo ho budu muset každý večer vyndat jako běžnou zubní náhradu.

 • Můstkem rozumíme vždy fixní náhradu zubu. Na implantát se však nechá „přicvaknout“ snímací protéza. Záleží na počtu implantátů.

Je mi 50 let a před měsícem mi byla transplantovaná pravá ledvina. V důsledku této operace mi bylo extrahováno 8 zubů a nyní bych je chtěla nahradit zubními implantáty. Za jak dlouho po této operaci mohu podstoupit zubní implantaci? Je to v mém případě vůbec možné?

 • Záleží na lécích, které užíváte, a vzhledem k transplantaci budeme asi užívat imunosupresiva. Je nutno se domluvit s Vaším ošetřujícím lékařem.

5 let mám zavedeny 2 zubní implantáty v dolní čelisti a na ně ukotvenou hybridní náhradu. Momentálně mi to nevyhovuje, a proto přemýšlím o změně. Rád bych měl zuby na pevno. Můžete mi prosím poradit, jak postupovat?

 • K dvěma implantátům se doplní ještě 4 a vyhotovíme fixní můstek. Protézu tak nebudete potřebovat.

Používáte u implantátů metalokeramické nebo celokeramické korunky? Je rozdíl v jejich životnosti?

 • Používáme oba typy korunek. Záleží spíše na estetice. Funkce i životnost je u obou stejná.